| Brand Name: | HLDRILL |
| Model Number: | Y6 Rock Drill |
| MOQ: | 10PCS |
| Price: | Please contact us |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 3000 PCS Per month |
The Y6 Handheld Rock Drill is a premier light duty pneumatic tool engineered for precision drilling and stone processing. Specifically optimized for natural stone like marble and granite, this 6kg portable drill offers an ideal balance of power and maneuverability. Whether you are performing secondary blasting, stone trimming, or creating 20mm holes in construction, the Y6 ensures consistent performance with minimal operator fatigue.
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | Y6 Pneumatic Rock Drill |
| Net Weight | 6 kg |
| Total Length | 426 mm |
| Operating Pressure | 0.4 - 0.63 Mpa |
| Impact Frequency | ≥ 51 Hz |
| Air Consumption | ≤ 9.5 L/s |
| Air Hose Diameter | Φ 13 mm |
| Drill Bit Diameter | Φ 20 mm |
| Shank Size | 15 mm x 88 mm |
To ensure peak performance and longevity of your Y6 rock drill, follow these professional guidelines:
| NO. | Part No. | Description | Qty. (per unit) |
|---|---|---|---|
| 1 | Y6 - 1.01 | Cylinder | 1 |
| 2 | Y6 - 1.02 | Piston | 1 |
| 3 | JB/ZQ3777- 86 - 55 - 70 | Hose clamp | 1 |
| 4 | Y6 - 1.07 | Outside sleeve | 1 |
| 5 | Y6 - 1.05 | Valve cover | 1 |
| 6 | GB879 4*24 | Elastic pin | 2 |
| 7 | Y6 - 1.06 | Pin | 1 |
| 8 | Y6 - 1.04 | Valve | 1 |
| 9 | GB879 5*12 | Elastic pin | 1 |
| 10 | Y6 - 1.03 | Valve chest | 1 |
| 11 | Y6 - 2.04 | Ratchet ring | 1 |
| 12 | Y6 - 2.03 | Spline driver | 1 |
| 13 | Y6 - 2.02 | Rotary sleeve | 1 |
| 14 | Y6 - 2.05 | Ratchet pawl | 2 |
| 15 | Y6 - 2.01 | Front head | 1 |
| 16 | Y6 - 2.06 | Ratchet spring | 2 |
| 17 | Y6 - 2.07 | Steel puller | 1 |
| 18 | Y6 - 3.03 | Throttle valve | 1 |
| 19 | 12.5*1.8GB3452. 1- 82 | O - ring | 1 |
| 20 | Y6 - 3.08 (Z) | Backhead assembly | 1 |
| 21 | Y6 - 3.01 | Elastic sleeve | 2 |
| 22 | Y20 - 3. 19 | Control lever | 1 |
| 23 | Y6 - 3.05 | Handle | 1 |
| 24 | GB879 4*12 | Elastic pin | 2 |
| 25 | 16*1.8 GB3452. 1- 82 | O-ring | 1 |
| 26 | Y6 - 3.02 | Through bolt | 2 |
| 27 | Y6 - 3.06 | Connector | 1 |
| 28 | Y6 - 3.07 | Spring | 2 |
| 29 | GB923 M10 | Acorn nut | 2 |